Make your own free website on Tripod.com

FRAKTALLER - FRACTALS
BÖLÜM 1 -
SECTION 1

Resimleri 800x600 çözünürlükte görmek için üzerlerine tıklayınız...

You can click on each image to see it in 800x600 res.

TIKLAYIN!
Mandelbrot-1

TIKLAYIN!
Mandelbrot-2

TIKLAYIN!
Desen

TIKLAYIN!
Orman-
Jungle

TIKLAYIN!
Ayrıntı-1-
Detail-1

TIKLAYIN!
Damlalar-
Drops

TIKLAYIN!
Yüz Yüze-
Face to Face

TIKLAYIN!
Delik
Hole

TIKLAYIN!
Süslü Mandelbrot -
Decorated Mandelbrot

TIKLAYIN!
Ses
Sound

TIKLAYIN!
Kaplamalı Ayrıntı
Detail with Etching

TIKLAYIN!
Atlas İşleme
Atlas

BÖLÜM 2 -SECTION 2>>>

Fraktal Nedir?
Fraktal, Matematikçi Benoit Mandelbrot tarafından üretilmiş bir terim. Latince "kırıklı" anlamında gelen fractus'dan türetilmiş. Aslında fraktaller, matematiksel denklemlerin sonucunda bilgisayar tarafından çizilen muhteşem görüntülerdir. Fraktal geometri modern bilimini, özellikle kaos biliminin önemli uğraş alanlarından birini oluşturur. Fraktal geometri ayrıca, bu sayfalarda da görebileceğiniz gibi, ancak bilgisayarlar yardımıyla gerçekleştirilebilen matematiksel tekrarlar (iterasyonlar) sayesinde, oldukça zengin grafik görüntüler elde edilebilmesini de sağlamakta. Bu şekiller ayrıca, doğadaki bir çok oluşumun izlediği kuralları da izlediğinden (örneğin kabuklu deniz canlılarının karmaşık biçimleri, ağaçların veya damarların dallanmaları, yeryüzü şekilleri vb.) oldukça garip ve doğal bir güzellikleri var. Ayrıca, fraktal boyutlar dediğimiz buçuklu veya kesirli boyutlara sahip olmaları açısından da alışılmadık özelliklere sahipler. Ayrıca, bir fraktalin kenar uzunluğunu da hesaplayamiyorsunuz, çünkü sonsuz! Bu şekillerin en önemli özelliği, ne kadar büyütürseniz büyütün, görüntünün her küçük ayrıntısının, bütün ile tıpatıp aynı akrakteristikleri taşımaları (tabii ürettiğiniz program içindeyken bunlar geçerli; yoksa jpg uzantılı resimler için değil). İlginç değil mi?.. Fraktaller hakkında kısa ama öz bir açıklama için, Tübitak yayınlarından çıkmış olan "Evrenin Şiiri" adlı kitabın ilgili bölümlerine bakabilirsiniz. Ayrıca www.xxanadu.org adresinde de ilginç bilgiler bulabilirsiniz.  Fraktallerin Nasıl şeyler olduklarını merak ediyorsanız, sizi galerimi gezmeye davet ediyorum... Bunlar sadece benim yapabildiklerim. (not: eğer yüksek çözünürlüklü kopyalarını isteyen olursa, bana bir mail atın, istediğiniz çözünürlüğü belirtin (max 1024x768) aynen göndereyim.. hem de beleş..:-)))

Bunları yaparken kullandığım yazılımlardan biri Fractal Explorer (Programın web Sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz). Sitesinden de ulaşabileceğiniz ve internet üzerinde örnek dosyalarını bolca bulabileceğiniz bir program. Kullanımı da oldukça kolay ve zevkli. Benim gibi matematikten pek anlamayan birisi bile gayet rahat fraktal üretebiliyor. Şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca bu sayfalarda Ultra Fractal, Kai's Power Tools 5 (bir Photoshop eklentisi) ve Corel Draw Julia Set Explorer yazılımları aracılığıyla ürettiğim (daha doğrusu keşfettiğim) fraktaller de bulunmakta. İyi gezmeler dilerim...

Fraktallerin aslında nasıl bir şey olduğu hakkında daha ayrıntılı bir fikir için, aşağıdaki gif animasyonunun yüklenmesini de bekleyebilirsiniz. Ben hazırladım. Enteresan bişey.. Şaşıracağınızı garanti ederim.. (boyut yaklaşık 1.5 MB, ona göre..) İsterseniz resmin üzerine sağ tuşla tıklayıp, açılan menüden "hedefi farklı kaydet" (save target as) seçeneğini seçerek, sabit diskinize de kaydedebilirsiniz.

"Fraktal geometri insan zihninin bir ürünü olmaktan çok, bir keşiftir" R. Penrose.

SINAN CANAN'IN SAYFASI

What is a Fractal?
"Fractal" is a term coined by mathematician Benoit Mandelbrot, referring the original Latin term for "fractured" (fractus). Actually fractals such presented here are  shapes and drawings generated by computer algorithms utilizing a range of mathematical formulas. Currently fractal geometry is one of the major interests of new scientific disciplines such as "chaos physics". As you can see in these pages, fractal geometry can also be used to generate beautiful views using suitable computer software containing some mathematical iteration (self repeating formula) pattern presets. Since these shapes are also obey (or show) the same rules that natural patterns follow (like complex organisation of crustacean shells, bifurcations of tree branches or blood vessels etc.), they have an admirable natural beauty. They also have some extraordinary features such as having "fractional dimensions" (like 1,3!, not simply one, two or three). You can not even estimate the boundry length of a closed fractal set, since it is infinite! The most important feature of this type of geometry is the self resemblance of smaller parts; no matter how much you go deep inside (magnify), the basic pattern still remains the same (it is obviously only valid when you are exploring a fractal shape mathematically in a suitable software; not in a jpeg or other picture format capture). Isn't it astonishing? You can find very detailed explanations over the w.w.web. If you are interested in such interesting experience, I invite you to visit and surf through my fractal gallery. These are only some examples limited by my spare time and capabilities of my computer. If you want to have larger resolution images (up to 1024x768), please e-mail me, and I will send them to you free of charge.

I use different software to generate (or explore) fractals including Fractal Explorer (you can access its website by clicking here and you can find detailed descriptions about the software, as well as the chance for downloading this program free of charge); Ultra Fractal (demo); KPT5 Fraxplorer for Photoshop, CorelDraw Julia Set Explorer and Photoshop (for touch-ups). Have a nice visit. All files are digitally signed and commercial use is prohibited.

 

For a more detailed sense of the fractals you can wait the gif file below to load. I have prepared this one with Fractal Explorer and I guarantee that you'll be surprized! File size is app: 1.5MB, you can right click on the image and select the command "save target as" from the pop-up menu. It is a brief journey to the deeper levels of a Mandelbrot set (a mathematical set proposed by Mandelbrot; having a characteristic shape; very familiar to most people interested in fractals)

"Fractal geometry is a discovery rather than being a product of human mind" R. Penrose.

ENGLISH HOMEPAGE of SINAN CANAN

 

 

Ziyaretçi Defterimi Okuyun - Read My Guestbook
Ziyaretçi Defterime Yazın - Sign My Guestbook